Artur Gadowski

Artur Gadowski

Artur Gadowski to wszechstronnie utalentowany artysta, obdarzony wspaniałym głosem i niespotykanym darem zjednywania sobie sympatii fanów. Pochodzi z Radomia, od końca lat 80 jest filarem i frontmanem zespołu IRA, jednego z największych i najlepiej sprzedających się zespołów lat dziewięćdziesiątych na polskiej scenie muzycznej.

Razem z zespołem IRA nagrał 11 płyt studyjnych, a kolejna jest w przygotowaniu i powinna wyjść na przełomie 2020 i 2021 roku. Singiel z nowej płyty pod tytułem „ W Górę Patrz” trafił na pierwsze miejsce list przebojów w Polsce.

W 1995 roku razem z Piotrem Łukaszewskim, Wojtkiem Owczarkiem i Piotrem Sujką zaczął przygotowania do zarejestrowania swojego solowego projektu, niestety prace nie przyniosły oczekiwanego skutku i płyta nie powstała.

We wrześniu 1997 roku Artur podjął drugą próbę nagrania solowego krążka. Efektem był album „Artur Gadowski”. Z 30 utworów, które powstały, na płytę weszło 10, z tego jeden („Wszystko jedno jak”) z poprzedniej sesji (w 1996 roku). Znalazł się tam również utwór „Szczęśliwego Nowego Yorku”, temat z filmu o tym samym tytule, który podbił listy przebojów.

Kolejny solowy album „G.A.D”, artysta nagrał pod okiem znanego szwedzkiego producenta Marka Tyspera i znakomitego realizatora nagrań Leszka Kamińskiego. Część nagrań odbywała się w studio S-4, reszta w Sztokholmie. Premiera płyty miała miejsce 20 marca 2000.

Od początku 2014 wraz z basistą Hubertem Kozerą realizuje kameralny projekt koncertowy „Artur Gadowski Akustyk Duo”. 31 marca 2014 wydał trzeci solowy album pt. TanGado, który nagrał z zespołem Tangata Quintet. Krążek promował tytułowym singlem.

Artur pochodzi z uzdolnionej muzycznie rodziny. Ojciec był absolwentem konserwatorium muzycznego a matka instruktorką śpiewu. Sam będąc dzieckiem zaczął się uczyć gry na gitarze. Przełomem w jego życiu był rok 1979. Wtedy to usłyszał płytę zespołu The Beatles „Sgt. Pepper’s lonely hearts club band”, która na długo uformowała jego muzyczną drogę. W 1985 wraz z kolegami ze szkoły założył zespół Kurcze Blade, który po niecałym roku działalności rozpadł się. W 1986 założył zespół Landrynki dla dziewczynki, w którym początkowo grał na gitarze, a następnie zajął miejsce wokalisty Dariusza Śniocha, gdy ten został powołany do wojska. Grupa wylansowała przebój „Piosenka”, którego tekst oparty był na wierszu Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.

W maju 1987 z Landrynkami zdobył nagrodę na Przeglądzie Kapel Rockowych w radomskim klubie Mewa. Jednym z jurorów konkursu był Kuba Płucisz, który w październiku 1987 zaproponował Gadowskiemu współpracę w jego formującym się zespole IRA.